Bi'Şey Seans

Yutma Bozuklukları

Nedir?

Yutma bozukluğu, yutma eylemi esnasında ağıza alınan sıvı veya katı besinlerin yemek borusuna gönderilirken, kas ya da sinir sistemi yetersizliğinden dolayı meydana çıkan bir bozukluktur.  Nedenleri şu şekildedir:

  • Sinir sistemi basarlarından; alzheimer, felç, beyin travması, spinal kord zedelenmesi, parkinson, Multiple Skleroz (MS), Müsküler Distrofi, Serebral Palsi
    • Baş ve boyun bölgesinin etkilendiği sorunlarından; Ağız, boğaz veya özafagus kanseri, baş, boyun zedelenmesi

Belirtileri Nelerdir?

  • Yemek sonrası göğüs tıkanıklığı
  • Yeme, içme sırasında/sonrasında öksürme
  • Yeterince yemek yiyememe, dolayısıyla kilo kaybı
  • Ağızdan katı veya sıvı besin sızması
  • Çiğneme veya yutkunma için gerekenden daha fazla çaba/zamana ihtiyacı duyulması

Tedavisi

Disfaji (yutma bozukluğu) tedavisinde kullanılan ve en etkili sonuçları veren tedavi yöntemi; VitalStim Terapi’dir. FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanan VitalStim terapi uygulamaları, Nöromasküler Elektiriksel Uyaranlar (NMES) ile yutma kaslarını güçlendirmesi ve yutmanın motor kontrolünün sağlaması için kullanılmaktadır. VitalStim, yutma terapisi esnasında yardımcı araç olarak kullanılmaktadır. Rehabilitasyon sürecinin kısaltılmasına ve hasta rahatının da sağlanmasına yardımcı olur.

VitalStim, nörolojik ve mekanik sorunlardan kaynaklı tüm yutma zorluklarının rehabilitasyonunda güvenle uygulanabilmektedir.

Yutma Bozukluğu (Disfaji) hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!