Bi'Şey Seans

yeme-bozuklukları

Yeme Bozuklukları Nedir?

Kişinin dış görüntüsünden memnun olmaması ve sosyal zorunluluklardan etkilenmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Yeme bozuklukları terimi Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza ve son yıllarda tanımlanan Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu gibi farklı tanıları kapsamaktadır. Bireylerin gizleme isteği olabildiği gibi bu durumu yeme alışkanlığının değişmesiyle fark edebiliriz. Bu değişimler kilo verme veya kilo almaya yönelik takıntılı davranışlara ortam hazırlayabilir. Takıntılı davranışlar her yaşta ve her cinsiyette meydana gelebilir. Yeme bozukluklarında kişilerin günlük aktivitelerini terk ettiğini, ilişkilerinden koptuğun ve olumsuz psikolojik deneyimler yaşadığını gözlemleyebiliriz.

Yeme Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişebilen yeme bozuklukları çevresel faktörler sebebiyle geliştiği gibi bazı durumlarda psikolojik rahatsızlıklarla bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Kilosuna veya dış görüntüsüne karşı hassas olan bireyler yeme bozukluğuna kolaylıkla yakalanabilmektedir. Genel olarak yeme bozukluğunun nedenlerini ise;

  • Sosyolojik kaygılar (beğenilme isteği, ego, kabul görme)
  • Fizyolojik istekler (kilolu olmaktan utanma, manken gibi görünme isteği)
  • Psikolojik hastalıklar (depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar)
  • Aile için şiddet ve travmalar olarak sıralayabiliriz.

Oluşum nedeni tam olarak kanıtlamayan yeme bozuklukları önemli sağlık problemleriyle ve yüksek ölüm riski taşıyan rahatsızlıklarla karşımıza çıkmaktadır.

Yeme Bozukluklarının Sonuçları Nelerdir?

Yeme bozuklukları vücuttaki birçok organın bozulmasına yol açmaktadır. Tanı almış bireylerde düşük tansiyon, nabız sayısında düşüş, kalp ritim bozukluğu, ani kalp durmaları, kusmaya bağlı olarak yemek borusunda yırtılma vb. sorunlar, kabızlık, laksatif ilaç kullanımına bağlı bağırsak problemleri, adet düzensizlikleri, kemik erimesi, diş minelerinde erime, kansızlık ve vücut direncinin düşmesi gibi ciddi fiziksel sorunlar ile karşılaşabiliriz.

Çözüm Yolları Nelerdir?

Kişiye en uygun olabilecek sürecin planlanması için Psikolog, Beslenme ve Diyetetik uzmanı, Psikiyatri uzmanı, Dahiliye uzmanı, Kadın-doğum uzmanı gibi farklı alanlarda bilgi ve tecrübeye sahip kişilere danışmak faydalı olacaktır. Aile ile işbirliği ve ailenin sürece doğru şekilde dahil olması çok önemlidir. Bu süreçteki ilk hedef genellikle değişme talebi az olan bireyin iş birliği yapmasını sağlamaktır.

Yeme bozuklukları hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!