Bi'Şey Seans

Bi'Şey Seans- Kayıp, Yas ve Travma

Patolojik Yas Belirtileri ve Travmatik Yas

Yas, geri döndürülemeyecek bir kayıp karşısında verilebilecek en doğal tepkilerden biridir. Bilinen ve halk arasında abartılanın aksine, yas süreci yaşamak oldukça normaldir. Bu doğal sürece müdahale edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca yas tepkileri depresyon semptomları ile benzerlik gösterdiği için kayıp yaşayan kişinin yas dönemi, çevresi tarafından sorun olarak görülebilmektedir.

Yas süreci olması gerektiği şekilde ve sürede tamamlanmazsa kişide bazı belirtiler görülmektedir:

  1. Bedensel yakınmalar
  2. Kayıp bireye ait eşyalar ile sürekli uğraşma
  3. Suçluluk duygusu
  4. İntihar etme isteği
  5. Öfkeli davranışlar

Tedavi

Travma ve yas tedavisinde kullanılan çeşitli psikoterapi çeşitleri vardır. Bunla içerisinde etkisi yüksek yöntemlerden olan  “Eye Movement Desensitization and Reprocessing”, (EMDR) bir psikoterapi yöntemidir. Ayrıca türkçeye “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olarak geçmiştir. Terapi süreci boyunca zihnimizdeki anılara ait olumsuz duygular ve bilgiler yeniden işlenmektedir.

EMDR terapisine göre rahatsızlıkların (olumsuz duygu, düşünce ve davranış vb) arkasında uyum, işlev bozucu, işlenmeden depolanmakta olan bu tür anılar yatmaktadır. Kişinin kendisi ile ilgili olumsuz düşünceleri, olumsuz duygusal ve somatik tepkileri, problemin kendisi değil bugünkü dışavurumlarıdır.

 

Yas, kayıp ve travmalar hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!