Bi'Şey Seans

Uyku Problemleri

Uyku problemleri her bireyde, farklı zamanlarda ve yoğunluklarda görülebilir. Günün stresini ve yorgunluğunu atabildiğimiz, düşüncelerden uzaklaşabildiğimiz bir kaçamak olan uyku, bireyin hayatında önemli bir konumda yer almaktadır. Uykunun iyi alınamaması, aralıklı uyumak veya uyku saatlerini kaçırmak bireyin yaşam kalitesini düşürerek uyku problemlerine yol açabilmektedir.

Uzmanlar bir gece uykusu için en sağlıklı sürenin 7-9 saat arasında olmasını tavsiye etmektedir. Ancak bu süre bireyden bireye değişiklik göstermektedir.

Yeterince uyumadığınızda ne olur?

Yeterli miktarda ve kalitede uyku uyuyamamak yorgunluktan çok daha fazlasına yol açmaktadır. Uykusuzluk hafıza problemlerine, kişilik değişikliklerine, depresyona, çocuklarda öğrenme güçlüğüne yol açabilmektedir. Ayrıca karar vermede güçlük, sinirlilik, performansta düşüklük gibi sorunlar da orta çıkmaktadır. Uzun süreli sağlık problemlerine de yol açmaktadır. Örneğin obezite, diyabet, kalp hastalıkları gibi problemler de oluşmaktadır.

Uyku bozuklukları nelerdir?

Uyku bozuklukları, uyku kalitesini bozan, rahat bir uyku çekilmesini engelleyen durumlardır. Bunların sonucunda ortaya çıkan uyku bozuklukları bireyin gündüz uyumalarına ve daha birçok soruna yol açmaktadır.

Yaklaşık 80’e yakın farklı uyku bozukluğu çeşiti vardır. En yaygın olan ve bilinenleri şunlardır;

  • insomnia (uykusuzluk hastalığı), uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi gibidir.

Uyku bozukluğu belirtileri nelerdir?

  • Düzenli uyumakta zorluk yaşamak,
  • Yeteri kadar uyumuş olsanız bile sonraki gün yorgun hissetmek,
  • Gündüz gerçekleştireceğini aktiviteleri verimli ve odaklanarak yapmakta zorlanmak,
  • Bir iş yaparken uykuya dalmak,
  • Yavaş tepki vermek,
  • Hafıza problemleri yaşamak gibi belirtiler gözlenebilmektedir.

Uyku bozukluklarının sebepleri nelerdir?

Uyku problemlerinin birçok nedeni olabilmektedir. Örneğin;

Uyku bozuklukları nasıl tedavi edilmektedir?

Düzenli bir uyku programı ayarlayarak ya da düzenli alışkanlıklar edinerek uykunuz için belli bir saat bırakabilirsiniz. Ayrıca uyku ortamınızın az ışıklı, sessiz ve sıcak olmasına dikkat edebilirsiniz.

Uzman bir psikiyatristen ilaç takviyesi alabilirsiniz. Buna ek olarak bir uzman psikolog ile terapi yoluyla uyku problemleriniz için destek alabilirsiniz.

Uyku Problemleri hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!