Bi'Şey Seans

Ses Bozuklukları

Bireylerde çeşitli sebeplerden dolayı ses bozuklukları gerçekleşmektedir. Birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Dolayısıyla bireyin hayatını olumsuz etkilediği noktada önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir.

Ses Bozuklukları Neden Gerçekleşir?

Ses perdesi, yüksekliği ve tonu ile ilgili bir sorun varsa ses bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunun ortaya çıkma nedeni ses tellerinin normal bir şekilde titreşmediği zaman ortaya çıkmasıdır. Örneğin, ses tellerinin titreşmesini engelleyen herhangi bir engel var ise ses bozuklukları meydana gelmektedir. Alkol tüketimine, yaşlanmaya, alerjilere, nörolojik bozukluklara, strese bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Ses bozukluklarından herhangi birine sahip bireyin belirtilerini gözlemlemek kolaydır. Örneğin, bireyin sesi titriyorsa, ses kısıklığı varsa, ses dalgalıysa, nefes nefese ve fısıldayarak konuşuyorsa, aniden çok yüksek veya düşük perdeden konuşuyorsa bir sorun oluşabilmektedir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Ses bozukluklarına sahip olduğunu düşünen birey öncelikli olarak Kulak Burun Boğaz uzmanına giderek muayene olmalıdır. Ardından gerekirse eğer bir Dil ve Konuşma Terapisi uzmanıyla birlikte tedaviye devam edebilmektedir.

Ses Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşam tarzını değiştirmek

Ses bozuklukları yaşam tarzını değiştirerek tedavi edilebilmektedir. Örneğin, yüksek ses gerektiren iş koşullarını değiştirmek bir çözüm yaratabilmektedir.

İlaç tedavisi

Bazı ses bozuklukları ilaçla tedavi edilmeye uygundur. Bu yüzden doktorun önerisi ile doğru ilaçla tedavi mümkün olmaktadır.

Ameliyat

Ses bozukluklarının türüne ve ciddiyetine göre ameliyat yoluyla tedavi edilebilmektedir. Kulak Burun Boğaz uzmanı eşliğinde doğru tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Konuşma Terapisi

Uzman bir dil ve konuşma terapisti sayesinde doğru ve uygun yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Terapi içerisinde, konuşma davranışları ile ilgili pratikler ve alıştırmalar sayesinde birey sağlığına kavuşabilmektedir. Ayrıca terapi sayesinde bireyin ses tellerinin işlevini ve gücünü artıran ve ses tellerinin dinlenmesini destekleyen yöntemler kullanılmaktadır.

 

Ses bozuklukları hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!