Bi'Şey Seans

Bu yazımızda sizlere git gide kullanımı artan bir terapi alanından bahşediyor olacağız: Şema Terapi!

Şema Terapi Nedir? 

Bu psikoterapi modeli, birçok yöntemi fonksiyonel bir şekilde bir araya getirmektedir. Örneğin, şema terapinin bütüncül yapısı içerisinde; bilişsel, davranışsal, bağlanma, psiko-dinamik gibi modeller yer almaktadır.
Ayrıca şema terapinin çok kapsamlı bir bakış açısı vardır. Bu terapi türü, insanı ve sorunlarını anlamaya ve bu sorunlara çözüm üretmeye çalışırken, çok kapsamlı bir bakış açısı kullanmaktadır.
Bu terapi yöntemi; terapi sürecinde düşünce ve davranış yapılarını hayati olarak kabul etmektedir. Üstelik duygusal değişim, deneysel teknikler ve terapi ilişkisine de aynı düzeyde ağırlık verir.
Şema terapi, psikolojik bozukluları patolojik olarak değerlendirmemektedir, aksine günlük deneyimler çerçevesinde ele almaktadır. Bu ekole göre hepimizin;
  • şeması (psikolojik sorunlara altyapı oluşturan yapısı),
  • baş etme biçimleri (şemalarla başa çıkma yolları) ve
  • modları (pek çok şema ve başa çıkma biçiminden oluşan yapıları) bulunmaktadır.

Şema Terapi, özellikle gelişimsel olarak kanıtlanmış teorilere dayandığından ve kişilik sorunları konularında etkisi yüksek olduğundan dolayı etkili bir yaklaşım olarak görülmektedir.

Uygulama Alanları Nedir?

Şema terapinin başlangıcı kronik kişilik sorunlarına (borderline kişilik bozukluğu vb. gibi) bir çözüm bulabilmek amacına dayanıyor. Ancak, şema terapi geldiği noktada;
  • kronik depresyon,
  • çocukluk travmaları,
  • suçlular,
  • yeme bozuklukları,
  • çift çalışmaları,
  • madde kullanımı vb. gibi klinik problemlerde psikologlar tarafından uygulanmaktadır.
Şema Terapi Nedir

Kaç Seans Sürer?

Genellikle 1 yıldan uzun süre gerçekleşen haftalık seanslarla terapi süreci devam eder. Ancak bireyin ihtiyacına ve uzmanın yaklaşımına göre seans sıklığı ve terapi sürecinin uzunluğu değişmektedir. Bazense danışanlarla bir yıl gibi bir sürede terapi sonlandırılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda bu süre üç yılı aşabilir. Seans süresi ise ortalama olarak 40-50 dakikadır.

Şema Terapi Kimler İçin Uygundur?

Uyumsuz şemaların yol açabileceği kişilik sorunları, depresyon, OKB (Obsesif-Kompulsif Bozukluk), anksiyete, katı düşünceler ve davranışlar gibi durumlarda uygulanabilir. Uzmanın uygun görmesi üzerine çoğu danışan için uygun olan ve etkili bir yöntemdir.

Psikolog Hizmetine Nasıl Ulaşabilirim?

Psikolog hizmeti hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’yle iletişime geçebilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!