Bi'Şey Seans

romantik ilişkilerdeki problemler

Her ilişki belli dönemlerinde birçok problemle karşılaşır. Bu problemlerin birçok sebebi olabilir. Maddi, manevi, cinsellik, aileler gibi birçok etmen ilişkilerde probleme sebep olmaktadır. Her ilişki bu problemleri çözerken aynı adımları atmaz. Kimisi problemlerini çözerken, kimisi çözemez. Kimisi problemi unutup atlattığını sanır, kimisi problemi çözmesine rağmen üstesinden gelip unutamaz. Bu yazımızda romantik ilişkiler nedir, ilişkilerde yaşanan problemlerin türlerine ve nasıl çözüm yoluna kavuşturulacağına dair önerilerde bulunacağız.

Romantik İlişki Nedir?

Collins’e göre romantik ilişkiler, karşılıklı farkında olunan ve ilgi ifadelerinin eşlik edebileceği “özel bir yoğunluk” ile dikkat çeken, devam eden gönüllü bir etkileşim olarak tanımlanmaktadır. Romantik ilişkiler, sadece doyum, sürekli geliştirilen, bağlılık, duygusal deneyimler ve karşılıklı iyi ve olumlu ilişkilerden oluşan bir ilişki türü olmadığı, fiziksel etkileşimlerin ve deneyimlerin, sorun ve çatışma durumlarını içeren ve olumsuz duyguları da barındıran bir kavram olarak düşünülmektedir.

romantik ilişkiler

Romantik İlişkilerdeki Problemler

Duygusal İstismar

Romantik ilişkilerde en çok yaşanılan problemlerden biri duygusal istismardır. Kalkan’a göre, duygusal istismar, romantik ilişkide bireylerin partnerlerini reddetme, aşağılama, küfretme, yalnız bırakma, korkutma, yıldırma, tehdit etme, duygusal bakımdan ihtiyaçlarını karşılamama, önemsememe, küçük düşürme, alaylı konuşma, lakap takma, aşırı baskı ve otorite kurma gibi davranışlarını içeren bir kavramdır.

Fiziksel İstismar

Romantik ilişkilere en çok zarar veren ve yaşanılan ikinci problem fiziksel istismardır. Partnerler birbirlerine fiziksel olarak zarar vermeye başlarlar. Fiziksel şiddet, acı verme, yaralama gibi yöntemlerle uygulanan fiziksel istismar partnerleri yıpratır ve partnerleri geri dönüşü olmayan sonuçlara iter.

Yönelme

Romantik ilişkilerde sorunları ortaya çıkaran problemlerden sonuncusu yönelmedir. Partnerler aralarında var olan sorunlara yönelip çözmeye çalışmak yerine çekingen, umursamaz veya isteksiz davranışlar gösterirse, problemleri çözmek imkansızlaşır. Bu da var olan problemlerin üzerine yenilerini ekleyip katlanarak bir problem dağının oluşmasına neden olur.

ilişkiler

İlişkilerde yaşanan problemler genellikle birbirleriyle benzerlik gösterir. Bununla birlikte, bu problemlerin neler olduğunu ve nasıl çözüleceğini önceden biliyor olmak, ilişkiniz sırasında doğru adımları atmanıza yardımcı olabilir. 

1. Uzun süren romantik ilişkiler

Öncelikle partnerler birlikte uzun zaman geçirdiklerinde aralarında çözülmemiş sorunlar biriktirmeleri olasıdır. Bunun önüne geçebilmek için ilişkinin en başından itibaren karşılaşılan her bir sorunu görmezden gelmek, bastırmaya çalışmak doğru değildir. Bunun yerine partnerle doğru iletişim kurarak problemin çözümüne dair neler yapılabileceği konuşulabilir.

2. Zaman ayıramamak

Yoğun ve yorucu çalışma saatlerinden dolayı bireyler artık kendilerine bile zaman ayırmakta zorlanıyor. Bununla birlikte yorucu çalışma saatlerinin ardından partnerler birbirlerine kırıcı, sinirli ve asabi davranabilmektedirler. Küçük problemleri farkında olmadan büyütebiliyorlar. Ama partnerler birbirlerine zaman tanırsa, sabır gösterirse problemler uzamadan çözüme kavuşturulabilmektedir.

3. Bireysellik

İlişkilerde yaşanan en büyük problemlerden biri bu olabilir. Partnerlerin ortak problemlerinden daha çok bireysel ve kendi içlerinde yaşadıkları problemler bazen daha yıkıcı olabiliyor. Bir ilişki içindeyken bireysel olarak karşılaştığınız problemler ilişki içerisinde daha belirgin olabiliyor. Partnerinize anlatmaktan çekindiğiniz sorunlar ilişki içerisinde tıpkı bir hayalet gibi dolanıp durur. Siz onu görmeye çalışmadıkça sizi rahatsız etmeye devam eder.

ilişkilerdeki problemler

4. İletişimsizlik

Partnerinizle doğru bir şekilde iletişim kuramadığınız sürece kavgaların, hayal kırıklıkların, yanlış anlaşılmarın ardı arkası kesilmez. Sizi rahatsız eden sorunun büyüklüğünün bir önemi yoktur. Partnerinize bu sorundan bahsetmediğiniz sürece tek taraflı bir şekilde çözmeniz bir hayli zor olacaktır.

5. Maddi Sorunlar 

Romantik ilişkinin başında partnerinizle aranızdaki maddi konulara sınır çizip ortak bir plan belirlememişseniz ilerleyen zamanlarda parasal konularda sorun yaşayabilirsiniz. Harcama şekliniz, aylık geliriniz bu tartışmaların asıl kaynağı haline gelmektedir. Kısa ve uzun vadeli bütçeler belirlemek, tasarruf ve yatırım planlarını tartışmak bu sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bunların dışında partnerinizle birlikte güvenli bir finansal gelecek inşa etmenize yardımcı olur.

6. Ev İşleri Paylaşımı

Partnerinizle birlikte aynı evi paylaşıyorsanız eğer ev işleri konusunda görev paylaşımı yapılması ve partnerlerin bu paylaşıma saygı gösterip süreklilik içerisinde uyması gerekmektedir. 

ilişkiler

7. Güvensizlik

Romantik ilişkiler partnerlerden veya dışsal etkenlerden kaynaklanan sebepler güvensizlik yaratabilir. Gelgelelim güvensizliğin sebebi her zaman aldatma veya ihanet olmaz. Güvensizlik başladıktan sonra diğer sorunlar da ardından gelir. Bu sebepten şeffaf ve güvenilir olmak için partnerler ellerinden geleni yapmalılar. 

8. Uyumsuz Cinsel Dürtüler

İki farklı zevkleri ve karakterleri olan bireyler olduğunuz için ortak noktalarınızı bulmak ve keşfetmek her zaman kolay olmayacaktır. Yaşın, stresin, hormonların etkisiyle birlikte bireyler zamanla tatmin edilemez hale gelirler. Dolayısıyla bu süreçte partnerinizle iletişimi kesmemek ve isteklerinizi açık bir şekilde dile getirmek en doğrusu olacaktır.

9. Kıskançlık

Kıskançlık çoğu zaman yerli yersiz şekilde yapılmakta ve romantik ilişkilerde partnerleri yıpratan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Partnerinizi sürekli takip etmek, sosyal medyada kimlerle takipleştiğini, konuştuğunu kurcalamak, sorgulamak… Cevabı sizin için büyük önem taşıyan bu durumlar ardında bir sorun yoksa bile partnerinizi rahatsız edebilmektedir.

ilişkilerde yaşanan problemler

 

İlişkinizde bu ve benzeri sorunları yaşıyor olmanız çok normal. Genel bilgi ve öneri niteliği taşıyan bu yorumlarımız doğru yöntem olarak sayılmamalıdır. Romantik ilişkinizi sağlıklı ve doğru adımlarla ilerletmek istiyorsanız eğer en iyi yol bir uzmandan destek almaktır. Uzman desteği ile çözüme kavuşturmak istiyorsanız Bi’Şey Seans bünyesinde hizmet veren Çift ve Aile terapistlerimizden randevu alabilirsiniz.

İlişki problemleri hakkında bilgi almak ve ilişki terapisti tavsiye için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz. İlişki uzmanı psikolog ekibimiz sizlere en uygun desteği vermek için çabalayacaktır.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94 iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Referanslar

Collins, W. A. (2003). More and myth: The developmental significance of romantic relationships during adolescence. Journal of Research on Adolescence,13(1),1- 24. Erişim adresi: https://psycnet.apa.org/record/2003-01568-001

Kalkan, M. (2008). Ergenler için romantik ilişkilerde sorun çözme ölçeğinin geliştirilmesi: Geçerlik ve güvenilirliği. Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi, 15, 131-138. Erişim adresi: https://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_30244/cogepderg-15-131.pdf

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!