Bi'Şey Seans

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark Nedir?

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki benzerlikler ve farklılıklar merak edilen bir konu olmuştur. Özellikle iyi oluş için psikolojik destek talep eden kişiler, psikolojik danışmanlık merkezlerinde, hastanelerde ya da özel kliniklerde yer alan psikologları ya da psikiyatristleri tercih ederler. Ancak iki uzmanlık alanı arasındaki benzerlik ve farklılıkları incelemek önemlidir.

Psikolog Nedir?

Psikolog, lisans eğitimi olarak dört yıl veya hazırlık eğitimi ile beş yılan süren psikoloji lisansından mezun olanlara verilen bir unvandır. Psikolog PDR bölümü ile de karıştırılmaktadır.
Psikoloji lisansından mezun olan kişiler, yüksek lisans yapmak için yeni bir eğitim alanına yönelirler. Uzmanlaşacakları alana dair özelleştirilmiş bölümlerde yüksek lisans yapan psikologlar, yüksek lisans eğitimleri sonrasında uzman ünvanı alırlar. Danışmanlık vermek isteyen, halk tabiri ile terapi verecek psikologların klinik psikoloji yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış ya da tez aşamasında olmaları uygundur. Klinik Psikoloji bölümünü tamamlayan psikoloji lisansına sahip kişiler uzman psikolog ya da klinik psikolog ünvanı alırlar. 
Toplumda adı geçen uzman klinik psikolog, psikolog doktor, uzm klinik psikolog, pedagog psikolog, psikolojik danışmanlar, psikolojik danisman, evlilik danışmanı, evlilik doktoru, evlilik psikoloğu, evlilik psikolog  uzman doktor psikolog gibi isimler literatürde olmayan unvanlardandır. Psikologlar terapi içerisinde MMPI testi uygulabilirler.
Psikologlar evlilik, boşanma, aldatma travma, kaygı gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Psikologları çalışma  alanları oldukça çeşitlidir.

Psikiyatrist Kimdir?

Psikiyatristler, altı yıllık tıp fakültesinden mezun olan sonrasında Psikiyatri Ana Bilim Dalı içerisinde uzmanlaşan hekimlerdir. Hekim yani tıp doktoru oldukları için ilaç yazabilirler. Hastaneler  psikiyatri servislerinde ya da kendilerine ait merkezlerde görev alırlar. Klinik psikolog ile psikiyatrist arasındaki en net farklardan biri ise tıp eğitimi dolayısı ile ilaç yazma yetkisidir. 

Psikolog Seansı Kaç Dakika Sürer?

Psikolog seansları genellikler etik çerçeve de işin içerisine katıldığında 45-50 dakika olabilir. Uzmanların çalıştıkları ekol ile bu süre 1-2 dakika oynayabilir. Seans süresinin esnekliği psikolog için önemli bir noktadır.

Psikiyatrist Seansı Kaç Dakika Sürer?

Psikiyatristlerin seanslar aynı psikologlar gibi 45-50 dakika olarak öngörülür. Psikiyatristler seanslarının 10-15 dakikasını genellikle ilaç yazmak için ayırabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!