Bi'Şey Seans

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark Nedir?

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark seans ya da randevu almak isteyenler için önemli bir konu halini almıştır. Psikolojik destek almak isteyen danışanlar, psikolog danışma isteyen ya da klinik psikolog randevu almak isteyen kişiler bu iki uzmanlık alanı arasındaki farkı merak etmiştir.

Psikolog Nedir?

Psikolog, üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümlerinden mezun olan kişilere denir. Psikolog PDR ile de karıştırılmaktadır. Bu Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmenlik bölümleri ile karıştırılmamalıdır. PDR bölümü üniversiteler bünyesinde Eğitim Fakültesi içerisinde yer alır ve psikolog yetiştirmezler. Psikolog yalnızca psikoloji bölümünü tamamlayan bireylerin alacağı bir unvandır. (1*)
Psikoloji lisans eğitimini tamamlayan bireyler bunun ardından uzmanlaşacakları ve çalışacakları alanlarda yüksek lisans yaparak yetkinliklerini arttırırlar. Klinik psikolog olmak için, dört yıllık psikoloji eğitiminin üzerinde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yapılması gerekmektedir. Klinik psikoloji yüksek lisans programından mezun olan psikologlar uzman psikolog ya da klinik psikolog unvanı alırlar. Toplumda adı geçen uzman klinik psikolog, psikolog doktor, uzm klinik psikolog, pedagog psikolog, psikolojik danışmanlar, psikolojik danisman, evlilik danışmanı, evlilik doktoru, evlilik psikoloğu, evlilik psikolog  uzman doktor psikolog gibi isimler literatürde olmayan unvanlardandır. Psikologlar terapi içerisinde MMPI testi uygulabilirler.
Psikologlar evlilik öncesi psikolojik danışma, boşanma, kaygı,tramva, sosyal fobi psikolog gibi alanlarda çalışma sağlarken doğum psikoloğu, sporcu psikoloğu, sınav kaygısı psikolog, sınav kaygısı psikolojik danışma, hamilelikte psikolojik sorunlar, çift psikoloğu, çocuk için psikolog olarak çalışabilirler.

Psikiyatrist Kimdir?

Psikiyatristler, altı yıllık tıp fakültesinin ardından Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda uzmanlaşan hekimlerdirDoktor oldukları ve bunun için gerekli altı yıllık tıp fakültesi eğitimini tamamladıkları için ilaç yazma yetkileri vardır. Hastanelerin psikiyatri servislerinde ya da özel muayenehanelerde görev alabilirler. Klinik psikolog ile psikiyatristi ayıran en net çizgi aslında bu ilaç yazma durumudur. (2*) Psikiyatristler seans içerisinde MMPI testi uygulayabilirler. Psikiyatristler bireysel olarak travma, takıntı, öz şefkat gibi alanlarda çalışırken boşanma psikiyatri, emir tedavisi gibi alanlarda da faaliyet gösterirler.

Psikolog Seansı Kaç Dakika Sürer?

Psikolog seansı kaç dakika sürer sorusuna verilebilecek en net cevap 45-50 dakika olacaktır. Uzmanlar çalıştıkları ekolün çizgisine sadık kalarak süreyi 45 ya da 50 dakika olarak düzenleyebilirler. Seans süresinin uzatılmaması ya da kısaltılmaması psikolog için önemli bir noktadır.

Psikiyatrist Seansı Kaç Dakika Sürer?

Psikiyatrist seansı kaç dakika sürer sorusuna verilebilecek cevap ise aslında psikolog seansı kaç dakika sürer sorusunun cevabı ile aynıdır ancak, ilk seans adına 45-50 dakika olan seans süresi, 1.30 saat olarak oluşturulabilir. Psikiyatristler seanslarının 10-15 dakikasını ilaç yazmak için ayırıyor olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!