Bi'Şey Seans

Bu yazıda sizlere Freud’un temellerini atmış olduğu analitik geleneğin devamı niteliğinde kabul gören Psikodinamik Psikoterapi ve süreçten bahsedeceğiz.

Psikodinamik Psikoterapi Nedir?

Öncelikle psikodinamik psikoterapi, analitik geleceği takip eder. Ancak psikanalizin aklın yapısını (metapsikoloji) ele alan kuramlarını kullanmayan terapi türüne psikodinamik psikoterapi denir. Başka bir deyişle, dinamik terapi psikanalizin dinamik yapısını korur. Uzun ve karışık olmayan bir tedavi eksikliği nedeniyle psikanalizden evrilmiştir (Corsini & Wedding, 2017; ss. 44). Psikanalitik tedavinin en fazla kullanılan yöntemi olan psikodinamik terapinin uygulanış biçiminde bazı faktörler mevcuttur. Örneğin, danışan terapisti görmediği bir divanda yatmaz terapistle yüz yüze olacak bir şekilde oturur.

Terapide değişim:

 • kişisel keşfe açılmanın,
 • mevcut işleyişin önünde duran ilgili ilişki kurma ve algılama örüntülerini keşfetmenin,
 • geçmişin izlerini şimdiki zamandan ayırmanın yollarını bulmanın,
 • ve problemlerle başa çıkmak için yeni yollar bulmanın aşamalı bir süreci olarak görülmektedir.

Terapideki amaçlar ise şu şekildedir:

 1. İlk olarak, danışanın serbest çağrışım yapmasıyla ve analistin kendi yargılarını askıya alarak danışanın anlattıklarına süregelen şekilde dikkat vermesiyle başarılır.
 2. Aktarım analizi ya da destekleyici anlatımcı psikoterapisinde temel çatışmalı ilişki temasının incelenmesidir.
 3. Ardından, ilişkilerdeki davranışlar ve semptomlarla görünür kılınabilen, istenmeyen hatırlatıcılar ve hatıralar yoluyla acının kaynağının adım adım keşfedilmesi vardır.
 4. Son olarak, terapistle kurulan çalışma iş birliğini, yeni bir duygusal yeterlik algısı için uygun ortam olarak kullanabilme yetisini geliştirme ve sürecin önceki aşamalarındaki değişiklikler üzerinde çalışma ile gerçekleşir.

Psikodinamik Psikoterapi Kimler İçin Uygundur?

Genellikle bu terapi türünü uzmanlar aşağıda yer alan durumlarda etkin olarak kullanıyor:

 • Depresif bozukluk,
 • Kaygı bozuklukları ve
 • Yaşam olaylarına (boşanma, terkedilme, aldatılma vb.) bağlı gelişen uyum bozuklukları gibi durumların psikoterapisinde.

Psikodinamik Psikoterapi Kaç Seans Sürer?

Haftada bir veya iki kere olmak üzere ayakta tedavi yapılarak uygulanır. Ancak uzman ve danışan kararına ve danışanın durumuna göre bu süre değişir. Kısa psikodinamik terapi hedef odaklıdır ve 25 seansa kadar sürmektedir. Ancak, uzun vadeli psikodinamik terapinin süresi iki yıl veya daha fazla olabilir.

Psikolog Hizmetine Nasıl Ulaşabilirim?

Psikolog hizmeti hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’yle iletişime geçebilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!