Bi'Şey Seans

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU

otizm asperger farkı

Otizm spektrum bozukluğu, bir bireyin başkalarını nasıl algıladığını ve onlarla nasıl etkileşimde bulunduğunu etkileyen, bu sebeple de sosyal etkileşim ve iletişimde sorunlara neden olan bir tıbbi durumdur. Biyolojik açıdan bakacak olursak, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında karşılaştığımız karmaşık yapıya sahip bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin, beynin işlevlerini etkileyen bazı sinir sistemi problemlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Göz teması kurmaktan kaçınma, uyaranlara cevap vermeme ya da bakım verenlerine karşı kayıtsız kalma gibi davranışlar otizm spektrum bozukluğunun ilk belirtilerinden birkaçı olabilir. 
 
Hafif otizm belirtileri, yaşamın ilk zamanlarında beklenen gelişimi gösterebilir; ancak sonrasında ani değişimler deneyimleyip, agresif bir tutum sergileyebilir veya o zamana kadar geliştirdiği dil becerilerini yitirebilir. Bu gibi belirtiler genellikle 2 yaşına kadar görülmektedir.
 
Otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklar öğrenmede güçlük çekebilir. Bazı çocuklarda ise beklenen düzeyde ve hatta yüksek zeka belirtileri görülebilir. Bu çocuklar hızlı öğrenme yetisine sahiptirler; ancak bildiklerini günlük hayata aktarma, iletişim kurma ve sosyal etmenlere uyum sağlama gibi konularda zorluk çekebilirler.
 
 
Otizm spektrum bozukluğu olan her çocuk, spektrumun bir diğerinden farklı ve biricik bir konumundadır. Bu bozukluğa sahip olan bireylerin her birinde benzersiz bir davranış modeli ve farklı derecelerde şiddete eğilim seviyeleri görülebilir. 
 
Spektrumun, her bireyde farklı belirtileri ortaya çıkabilir:
  • Göz teması kuramama
  • El çırpmak, sallanmak gibi tekrarlayıcı hareketlerde bulunma
  • İsmi söylendiğinde tepki verememe
  • Dönen ya da dairesel nesnelere karşı aşırı ilgili olma
  • Parmağı ile istediği şeyi belirtememe
  • Takıntılı davranışlarda bulunma ve rutinlere karşı aşırı bağlılık gösterme
  • Akranlarının oyunlarına karşı ilgisiz kalma
  • Konuşmada gecikme
 
Otizm spektrum olan bazı bireyler büyüdükçe sosyal çevresiyle ile daha fazla iletişime geçebilir ve davranışlarında daha az rahatsızlık gözlemlenebilir.
 
3 Yaş Otizm Belirtileri
Otizm Spektruma sahip bireyler farklı yaş gruplarında farklı tepkiler verebilirler. 3 yaş otizm belirtileri ağır otizm belirtileri ya da bebeklerde otizm belirtileri olarak verilebilecek belirtiler arasında sosyal becerilerde zorlanma, isme cevap verememe, göz temasından kaçınma gibi belirtiler mevcuttur.
 
Atipik Otizm Nedir? Atipik Otizm Geçer mi?
 
Atipik otizm ne demek sorusuna cevap olarak, Tipik Otizm tanısı için gerekli belirtilerin hepsinin bulunmadığı ancak yine de Otizm Spektrumunun içinde olan daha hafif olguları tariflemek için sıklıkla kullanılan bir ifadedir.
 
Atipik otizm iyileşenler ne ölçüde iyileşir sorusuna cevap olarak, psikolojik destek alabilen her birey, karşılaştığı rahatsızlıkların üstesinden büyük ölçüde gelebilmektedir.
 
Bununla birlikte, uzmanların desteğine başvurulmadığı takdirde spektrum üzerindeki diğer çocuklar dil veya sosyal becerilerle ilgili zorluk yaşamaya devam edebilir.
 

Çocuğunuzun veya bakım verdiğiniz bireyin otizm spektrum bozukluğu belirtilerine sahip olduğunu düşünüyorsanız izleyebileceğiniz ilk adım alanında uzman bir psikiyatriste başvurmaktır. Gerekli tetkikler ve gözlemler yapıldıktan sonra çocuğunuz otizm spektrum bozukluğu tanısı aldıysa süreci hem kendiniz hem de tanı alan birey adına kolaylaştırabilmek için bir psikoloğa başvurmanız gerekmektedir. Bu alanda uzmanlaşmış ve tecrübe sahibi olan psikologlar sizlere ve tanısı bulunan kişiye profesyonel bir destek sağlayacaktır.

 

 

Otizm spektrum bozukluğunda Psikolog hizmeti hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

 

Kaynakça:

Frith, U., & Happé, F. (2005). Autism spectrum disorder. Current biology15(19), R786-R790.

Bİ'ŞEY SEANS UZMAN KADROSUYLA HER ZAMAN YANINIZDA!

Randevu Alın!