Bi'Şey Seans

İş Stresi

Birçok farklı iş kolu var ve her işin kendine göre zorlukları ve kolaylıkları vardır. Günlük hayatta var olan sorun ve sıkıntılara bir de iş yaşamındaki sinir, stres eklenmektedir. Dolayısıyla iş stresi, bireyin yaşam kalitesi bir hayli olumsuz etkilemektedir.

Stres yaşamak her zaman kötü değildir. Belirli düzeyde stres hayatla mücadele etmenizi sağlayarak motivasyonunuzu yüksek tutar. Ancak stresin fazlası zararlıdır. İş yerinde yaşanan problemler bireyi olumsuz etkileyerek hem günlük yaşam kalitesinin düşmesine hem de yoğun stresle baş etmesine neden olmaktadır.

  • İşten çıkarılma korkusu,
  • fazla mesai yapma endişesi,
  • daha fazla iş yükü stresi, sürekli kontrol edilme baskısı,
  • düşük maaşlar,
  • ilgi çekici ve zorlayıcı işler gibi nedenlerle birey iş hayatında strese maruz kalmaktadır.

Bu tür nedenler bireyin çalışma ortamında verimini düşürmekte ve beklenilen performansı sergileyememesine neden olmaktadır. Dolayısıyla, endişeli ve gergin ruh halleri, işe ilginin azalması, uyku problemleri, odaklanmada zorluk, baş ağrısı, sosyal geri çekilme gibi davranışlar sergileyebilmektedir.

Stresin etkilerini azaltmak için yapılabilecekler

Yoğun iş temposunun yarattığı uzun çalışma saatlerini dengeleyebilmek adına çalışma saatleri konusunda sınırlar çizilebilmektedir. Örneğin, eve iş getirmemek, iş saati dışında işle ilgili detaylarla ilgilenmemek gibi önleyici kurallar konulabilmektedir.

İşte yaşadığınız sorunlar, çözülebilecek boyutta ise, patronunuzla veya çalışma arkadaşlarınızla işle ilgili problemleri paylaşarak stres etkenini azaltabilirsiniz.

Stres ile başa çıkabilmek için uzman bir psikoloğa başvurarak destek istemek doğru ve sağlıklı bir yöntem olmaktadır. Bir profesyonelden destek almak sizi ve çevrenizdekileri stresten kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Dolayısıyla sınırları nasıl çizebileceğinizi, dengeyi nasıl kurabileceğiniz konusunda bir psikolog size destek olabilmektedir.

İş Stresi hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94 iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!