Bi'Şey Seans

Bi'Şey Seans-Çift Terapisi-Evlilik Problemleri

Evlilik Problemleri

Evlilik nedir?, Kelime anlamı olarak iki veya daha fazla kişinin, dini, hukuki veya toplumsal kanun veya törelerin uygun gördüğü şekilde bir araya gelmesidir. Evlilik problemleri; iletişim, problem çözme, geçmiş travmatik deneyimler, uyum sorunu ve cinsellik gibi konularda ortaya çıkabilmektedir.

Bi'Şey Seans-Çift Terapisi-Evlilik İletişim çatışmaları genellikle evli olmanın gereklilik ve sorumluluklarını tam olarak kabullenememiş, sağlıklı bir iletişimin ve işbirliğinin nasıl sağlanacağını öğrenememiş kişilerin ilişkilerinde ortaya çıkmaktadır. Bu tarz ilişkilerde, erken romantik dönemlerde bir süre ilişki iyi gidebilmektedir. Fakat çiftler evlilikteki uzun vadeli görevlere hazır değilse bir süre sonra sorunlar yaşanmaya başlamaktadırlar. Çiftlerle ilgili araştırmalar, uyumsuzluğun ve ayrılık riskinin, evliliğin erken dönemlerinde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çocuk sahibi olduktan ve çocukların ergenliğe geçiş dönemleri ya da evden ayrılmaları sürecinden sonra da çatışmalar artmaktadır.

Bazen evlilik problemleri, bireysel problemlerin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin; alkol ve madde kullanımı. Bu problem sonrası evlilik, iyi gidiyor gibi bile görünebilmektedir. Böyle bir durumda tek bir olay bile evliliği strese sokmaya ve sarsmaya yetebilmektedir.

Cinsel problemlerin çözülmesinde de evlilik terapisi gerekmektedir. Çünkü cinsellik ve evliliğin diğer bölümleri birbiri ile ilişki içerisindedir. Bazen evlilikteki sorunlar cinsel yaşamı etkiler ancak bazen de bu durum tam tersi olarak yaşanabilmektedir. Çiftlerin evliliklerindeki cinsel sorunu çözerken aralarında uyum ve işbirliğinin olması gerekmektedir. Ve bu iletişim de çift ve aile terapisi ile sağlanabilmektedir.

Evlilik Problemleri için Çift ve Aile Terapisine Başlamak

Çözüme kavuşamayan sık tartışmalar, olumlu duyguların azalması/kaybı, cinsel yakınlığın azalması evliliğin sorunlu olduğunun işaretleri olabilmektedir. Değersiz hissettirmek,  içe kapanmak ve şiddet söz konusuysa eğer evliliğin büyük bir problem içinde olduğunu söylemek mümkündür. Böyle bir durumda, boşanma riskinin yüksek olduğunu da söylemek mümkündür. Ayrıca evlilik problemlerinden söz etmek için resmi olarak evli olmak şart değildir. Uzun dönemli ilişkilerde de bu tür sorunlar ile evlilik terapisine ihtiyaç duyulabilmektedir.

 

Psikoterapinin sizlere uygun olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? https://biseyseans.com/psikoterapi/ yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Evlilik problemleri ile ilgili Çift ve Aile Terapisi Hizmeti hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!