Bi'Şey Seans

Bi'Şey Seans-Çocuk ve Ergenlerde Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi;  ‘psyche (ψυχή) – nefes, ruh’ ve ‘therapeia (θεραπεία) – iyileştirme, tıbbi tedavi’  anlamlarına gelen antik yunan kelimelerinden kökenini almaktadır. Kelime anlamı, ‘ruhun iyileştirilmesi’ demektir. Bununla birlikte psikoterapi süreci, danışanın yaşantısının en gerçek anlamda anlaşılmasını gerektirir.

Gelişimci ekolünü temsil eden Erik Erikson, ergenliği iki aşamada tanımlamaktadır. Erikson’a göre erken ergenlik 12-18 yaş arasını, geç ergenlik dönemi ise 18-24 yıllarını kapsamaktadır.

Erikson, erken ergenlikte, bireylerin birçok gelişimsel görevi anlamak ve kabul etmek gibi girişimlerde bulunduğunu söylemektedir. Bu görevler arasında fiziksel olgunlaşma, duygusal gelişim ve romantik/cinsel ilişkiler bulunmaktadır.

Ergenlik sürecinde en çok gözlemlenen bir diğer durum ise; ailenin ikinci plana atılması ile birlikte diğer çevreye karşı artan bir eğilimdir. Ayrıca bu dönemde bir yandan akran baskısı altında olan ergen bireyler; diğer yandan sosyal grubunun bir parçası olmaya çalışarak kendi güçlü ve zayıf yanlarını keşfetmektedirler.

“Psikoterapi, insanların sözel ve sözsüz etkileşimlerinde doğal bir potansiyel olarak bulunan iyileştirici gücü açık ve sistematize kılmaktır.”

– Edwin R. Wallace

 

“ Psikoterapi, çok geniş anlamda, düşünce, duygu ve davranışları, konuşma, ilişki kurma yolları ile etkileyerek değiştirme ve iyileştirme demektir.”

– Orhan Öztürk

Ergen Bireylerde Psikoterapi

Çocuklardan farklı olarak ergenler, kendi davranışlarında ve sosyal ilişkilerinde ailelerine daha az bağlılık yaşamaktadırlar. Özgürlük talepleri yüksek olmakla birlikte fazlaca bu özgürlüğe ulaşma amacı içerisindedirler. Ergen bireylerin aileleri ile ilişkileri, daha fazla özgürlük arayışına girmelerine dolaylı olarak sebep olmaktadır. Ergenlik dönemindeki danışanlar, ailelerini terapi sürecine hiçbir şekilde dahil etmek istemeyebilirler. Danışanların bu isteğine saygı duyulmalıdır. Çünkü ailenin de sürece dâhil olması, onların gelişmekte olan bireyselliklerine gölge düşürebilmektedir (Geldard ve Geldard, 2010).

Ergen Bireylerde Psikoterapi Hizmeti hakkında bilgi almak, ergenler için psikolog ve ergen psikoloğu için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz. Ergen Psikoloğu tavsiye için ekibimiz sizlere destek veriyor olacaktır.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!