Bi'Şey Seans

emdr-terapisi

EMDR Terapisi

Bu yazımızda sizlerle EMDR hakkında en çok sorduğunuz soruların cevaplarını paylaşacağız. “EMDR nedir?”, “Kimler uygulamaktadır?”, “Seans ücretleri ne kadardır?” gibi sorularınızın yanıtlarına yazımızın içerisinden ulaşabilirsiniz.

EMDR Hakkında Merak Edilenler

 

EMDR Neyin Kısaltmasıdır?

Son yıllarda en çok merak ettiğiniz konu EMDR terimindeki baş harflerinin ne anlama geldiğidir. Eye (E) Movement (M) Desensitization (D) and Reprocessing (R) kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma Nedir?

EMDR Terapisi rahatsız edici olayların ve travmatik deneyimlerin bir psikolog kontrolünde belirli göz hareketleri ile yeniden işlenerek bu deneyimlerden sonra ortaya çıkan psikolojik sorunların tedavi edilmesinde kullanılan bir psikoterapi yöntemidir. Psikodinamik Terapi, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve danışan merkezli yaklaşımlar gibi çok iyi bilinen farklı yaklaşımın içeriklerini bir araya getiren EMDR; Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) başta olmak üzere birçok alanda psikologların tercih ettiği bir tekniktir.

Klinik Psikolog Süeda Çavuşoğlu bilimsel kaynaklar doğrultusunda EMDR Terapisinden şu şekilde bahsetmiştir:

EMDR Terapisinin ardından yaşanmış travmatik anılar veya rahatsız edici deneyimler danışanı eskisi kadar rahatsız etmez, etki en aza iner. Aynı zamanda kişinin kendisine dair negatif inancının yerine pozitif bir inanç geliştirilmesini de sağladığı için olayları yorumlama şekli de daha işlevsel hale gelir.

Süreç Nasıl İlerler?

Sekiz basamakta uygulanan EMDR tekniğinde hangi aşamanın ne zaman gerçekleşeceği psikoloğunuzun belirleyebileceği bir süreçtir. Daha ilk görüşmede rahatsız edici olaylar hakkında konuşmak danışanı zorlamaktadır. Bu yüzden, Psikolog öncelikle sizleri tanımaya ve olumsuz duygulanımlarla başa çıkabilme becerilerinizi geliştirmeye odaklanır. EMDR yalnızca travmatik durumlar için değil; sağlıklı ve işlevsel bir hayat sürdürmeniz için gerekli yetenek ve davranışları geliştirmenize yardım etmek için de kullanılır.

Seans Ücretleri Ne Kadardır?

Her Psikoloğun seans ücreti değişebilmektedir. Uzmanların online terapi veya yüz yüze terapi ile uygulayabildiği bu yöntem için özel bir eğitim alması gerekmektedir. Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık Merkezinde EMDR Terapisi alanında uzmanlaşmış Psikologlar görev almaktadır. Seans ücretlerini hızlıca öğrenmek için 0 (552) 156 94 94 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

EMDR Ne Kadar Sürede Uygulanır?

Kaç seans süreceği danışana ve rahatsızlığa sebep olan travmatik anıların boyutu gibi faktörlere bağlıdır. EMDR bazen çok kısa sürede etki gösterebilirken bazı durumlarda çok daha uzun sürmektedir. Psikologların önerdiği minimum seans sayısı 3 iken kaç seansta biteceği danışanın başvuru sebebine göre değişmektedir. Bazı durumlarda psikoterapi süreci içerisinde EMDR tekniğinden farklı yaklaşımlar da kullanılabilir.

EMDR Kimlerde İşe Yarar?

Yaşınız veya cinsiyetiniz fark etmeksizin bu teknik ile çalışan psikologlara başvurabilirsiniz. Kaygı bozuklukları, fobiler, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, depresyon, cinsel işlev bozukluğu, yeme bozukluğu, uyku bozukluğu, fibromiyalji, migren, kronik ağrılar, sınav kaygısı ve stres gibi bir çok alanda bu terapi yöntemi işe yaramaktadır.

Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’yle iletişime geçebilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0 (212) 231 94 94
0 (552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Kaynakça:

KAVAKÇI, Ö., Doğan, O., & Kuğu, N. (2010). EMDR (Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme): Psikoterapide farklı bir seçenek. Düşünen Adam-Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi23(3), 195-205.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!