Bi'Şey Seans

anne-baba-davranışları

Ebeveynlerin Çocuk Psikolojisi Üzerine Etkisi

Çocukların gelişim süreçlerinde etkisi bulunan faktörlerden biri anne baba tutumlarıdır. Aynı zamanda anne babanın tutumu çocukların hangi yöne gideceklerini belirleyen en önemli etmendir. Bu kavram çocuklarımızı büyütürken ve yetiştirirken onlara olan yaklaşım, tutum ve davranışlarının tümünü kapsar. Gelişim sürecinde, çocuklarımıza gösterdiğimiz destek ve sevgi çok önemlidir. Bunun yanı sıra, çizdiğimiz kural ve sınırlar da çocuklarımızın gelişim dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmelerinde büyük bir rol oynar. Olumsuz yaklaşımlar ve travmaya sebep olabilecek davranışlar çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir.

Ebeveynlerin Tutumu Çocukları Nasıl Etkiler?

Psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre ebeveyn tutumları çocukların benlik saygısını, saldırganlık düzeyini, akademik başarılarını, kaygı seviyelerini, kendini kabul davranışlarını, genel psikolojik uyumlarını ve bağlanma stillerini etkilemektedir.

Çocuklarımıza Karşı Nasıl Davranmalıyız?

Çocuk yetiştirmenin çok büyük bir sorumluluk olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Çocuğumuzun sağlığını, eğitimini ve daha birçok faktörü önemsediğimiz kadar psikolojik iyi oluşuna da özen göstermeliyiz. Ek olarak çocuğumuzla iletişimimizi güçlü tutmamız onlara katkı sağlayacaktır. Günlük hayatta kararlı ve tutarlı bir şekilde hareket ederek, ona saygı duyduğumuzu ve değer verdiğimizi göstererek psikolojik iyi oluşuna katkıda bulunabiliriz.

Çocuk-ebeveyn ilişkisi hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!