Bi'Şey Seans

Bi'Şey Seans- DIR Floortime

DIR Floortime Nedir?

DIR Floortime yaklaşımı Developmental, (gelişimsel) , Individual (bireysel) ve Relationship-based (ilişki temelli) sözcüklerinden oluşmaktadır. Bu teknik çocuk psikiyatristi Dr. Stanley Greenspan’in tarafından geliştirilen bir tekniktir. Ayrıca bu teknik, farklı gelişim özellikleri olan bebek/çocukların değerlendirilmesi ve gelişimlerinin desteklenmesi için farklı yöntemler tarafından sağlanmaktadır. DIR Floortime, kanıt bazlı bir müdahale yöntemi olarak düşünülebilmektedir.

DIR Floortime, bir dizi gelişimsel bozukluk şikayeti ile başvuran çocuklara yardım etmek için gerekli klinisyenler (Dil ve Konuşma Terapistleri, Psikologlar ve Ergoterapistler) tarafından giderek daha fazla kullanılmakta olan bir yaklaşımdır. Uygulama alanına bir örnek olarak Otizm Spektrum Bozukluğu verilebilmektedir. Bu yaklaşım, değerlendirme ve terapi esnasında bu üç ana nokta üzerinden açıklanmaktadır:

Bunlardan ilki gelişimsel değerlendirmedir. Bu yaklaşımda çocuğun nerede olduğu belirlenmektedir. Müdahale programı buna göre planlanmaktadır. İkinci olarak ise bireysel perspektifi ele alabiliriz. Burada çocuğun bireysel farklılıkları ele alınmaktadır. Ayrıca her bir çocuğun farklı uyaranlara verdiği tepki aynı değildir. Son olarak ise İlişki Temelli bölümdür. İlgili uzmanlar çocuğun gelişimsel seviyesi ve bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurur. Çocukla doğru şekilde etkileşime geçer. Buna ek olarak etkileşim sırasında, çocuğun gelişimsel seviyesi önem arz eder. Bireysel farklılıklarına göre odanın ve oyuncakların şekillendirilmesi büyük önem taşır.

*Floortime modeli uygulama sırasında çocuğun yaşı ne olursa olsun, oyunda onun liderliği takip edilmektedir. Ayrıca çocuğun hayal dünyasına girmek ve onun duygusal akışına katılıp ona eşlik etmek gerekmektedir.

DIR Floortime Tekniğinden Hangi Özellikte Çocuklar Yararlanabilir?

  • Otizm
  • Down Sendromu
  • Dikkat Problemleri
  • Özgül Öğrenme Güçlükleri
  • Gelişimsel Gerilikler
  • Dil ve Konuşma Bozuklukları
  • Davranış Problemleri
  • Zihinsel Yetersizlik

DIR Floortime Hizmeti hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!