Bi'Şey Seans

dil ve konuşma

Dil ve Konuşma Gelişimi

Dil gelişimi; çocukların sesleri, kelimeleri, sayıları öğrenmesi, saklaması ve dili kurallara uygun biçimde kullanmalarını kapsayan bir süreçtir. Dil gelişimi, anne karnında başlar ve hayat boyu devam eder. Bunların yanı sıra, her çocuğun dil ve konuşma becerilerini kazanma süreci kendine özgüdür. Fakat çocukların 1 yaş civarında ilk kelimelerini söyleyeceğini, 2 yaşına geldiğinde yaklaşık 50 sözcük kullanabileceğini ve söylenen birçok şeyi anlayacağını öngörürüz. Bunlara ek olarak, 3 yaş civarında ise çocuklaırn 2-3 kelimeli cümleler kurabilmesini ve yaklaşık 250 kelimeyi söyleyebilmesini bekleriz.

Dil ve Öğrenme

Dil ve öğrenme arasında bağlantı vardır. Çünkü dil öğrenmeyi kolaylaştırır, aynı zamanda öğrenme sürecinde çocuğun dili gelişir. Buna göre dil gelişiminde çocukların sesi duymaları ve dili kullanmaları gerekmektedir. Çocuklar çevresindeki bireylerin konuşmalarını taklit ederek dili öğrenmektedir. Çocuğun dil gelişiminde iletişim kurma, diğerlerinin dikkatini çekme, isteklerini duygu ve düşüncelerini iletme ihtiyacı vardır.

Ebeveynler Neler Yapmalıdır?

Yukarıda yer alan bilgiler doğrultusunda ebeveynler dil ve konuşma gelişim sürecinde bir farklılık veya yetersizlik olduğu düşünülüyorsa çocuğu 2 yaş civarındayken bir uzman bir dil konuşma terapisti değerlendirmelidir. Konuşma zorluğu bu farklılıklardan biri olabilir. Yukarıda bahsedilen dil gelişimine ilişkin faktörlerin çocuktan çocuğa farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir. Terapist, çocuğun gelişimini pek çok açıdan değerlendirerek dil becerilerini geliştirmeye yönelik bireysel terapi planı ile sürece destek olacaktır.

Dil ve Konuşma hakkında bilgi almak için Dil Terapisti hizmetimize ulaşmak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!