Bi'Şey Seans

depresyon

Bir tür duygu durum bozukluğu olarak tanımlanan depresyon, kişinin; duygu ve düşüncelerinin yanı sıra davranışlarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu duygu durum bozukluğundan muzdarip kişilerden bahsetmek gerekirse, bireylerin hisleri, düşünceleri ve davranışları etki altındadır. Bu etkilere bağlı olarak çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca bu sorunlar günlük hayata yansıma olasılığı yüksek sorunlardır.

depresyon-yazi

Kişinin zevk aldığı aktiviteler dahil olmak üzere hiçbir durumdan keyif alamamasına neden olur. Ayrıca depresif bireyler sürekli üzüntü halinde olma eğilimindedir. Uzun süreli etkisi olabilen; sosyal, psikolojik ve biyolojik etkenlerin birleşimi ile oluşmaktadır.

Depresyonun sebepleri arasında; çocukluk çağındaki travmalar, ebeveynin kaybedilmesi, erken yaşta yas durumu yaşamak, işsizlik, stres, anksiyete bozuklukları, madde ve alkol bağımlılığı gibi faktörler olabilmektedir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 • Duyguları kontrol edememe
 • Günlük aktivitelere enerji ve ilginin azalması
 • İştahta artış/azalış
 • Belirgin enerji kaybı
 • Odaklanma sorunu
 • Öfke ve huzursuzluk
 • Uyku düzeninde belirgin değişimler
 • Fiziksel ağrılar (nedeni belirsiz olan)

Cinsellik ve Depresyon

Depresyon tanısına sahip bireylerin cinsel yaşamlarında sorunlar yaşaması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca depresyon; beraberinde orgazm olamama ve ereksiyon gibi sorunları getirebilir. Ancak bu gibi cinsel problemler uygun yöntemler ile birlikte rahatlıkla çözüm bulunabilir. Peki yaygın depresyon türleri nelerdir?

Yaygın Depresyon Türleri

 • Majör Depresif Bozukluk (Klinik)
 • Kronik (Distimi)
 • Perinatal
 • Atipik ya da
 • Psikotik örnektir.

Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon ya da majör depresif bozukluk, bireyin gündelik aktivitelere ilgisini azaltarak yaşamanı neredeyse etkileyen ve duygusal çöküntülere neden olabilecek bir duygudurum bozukluğudur. Majör depresyon için hormonal bozukluklar etkili olabileceği gibi genetik faktör de nedenlerinden biri olabilir. Çevresel olarak ise ekonomik faktörlere bağlı olarak gelişebilir.

Depresyon Akıl Hastalığı Mıdır?

Depresyon akıl hastalığı mıdır? Buna doğru bir cevap vermemiz gerekirse, depresyona akıl hastalığı demek damgalayıcı bir dil kullanmak olur. Depresyon kısaca duygudurum bozukluğu iken, kişinin bu rahatsızlıktan etkilenmesinde hormonal, kalıtsal ya da çevresel faktörler etkili olabilmektedir.

Depresyon Tedavisi

En iyi depresyon çözümü nedir? sorusuna verilebilecek cevap; depresyon belirtilerine sahip bireylerin tedavi sürecine başlaması için ilk yöntem psikoterapidir. Psikolojik yardım ilk yöntem iken uzmanların yönlendirmesi ile bir sonraki tedavi yöntemi ilaç kullanımıdır. Ancak ilaç yöntemi, psikologlar tarafından değil psikiyatri servisi verir. Tedavi sonrası semptomlarda azalma ile birlikte kişinin rahatlama olasılığı vardır. Ancak yine de bu süre boyunca düzenli aralıklarla psikoterapiye de devam edilmelidir. Çünkü tedavi süreci süreklilik gerektiren bir durumdur. Buna ek olarak sürecin uzman tarafından takip edilmesi bireylere farkındalık kazandıracaktır.

Depresyon hakkında bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir veya sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!