Bi'Şey Seans

bisey-seans-nişantaşı-oyun-terapisi

“Hangi yaş aralığına uygulanabilmektedir? Bu terapide çocuklar için süreç nasıl ilerlemektedir?” Bu konular hakkında detaylı bilgiye bu yazı sayesinde ulaşabileceksiniz.

Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

Carol Crowel Norton ve Byron E. Norton tarafından geliştirilen Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) terapistin yönlendirmede bulunmadığı bir oyun terapisi çeşididir. Yani çocukların korkularını ve akıllarına gelen soruları bilişsel olarak değil, deneyimsel olarak anlayıp o şekilde aktardıkları yaklaşımına dayanmaktadır. Bu durumun nedeni çocukların rahatsız edici duyguların üzerine düşünememesi, o duyguları farklı ortamlarda çeşitli davranışlar eşliğinde deneyimlemelerine dayanır.

Terapide süreç nasıl ilerler?

Bu terapi yöntemi çocuk merkezli bir yaklaşımdır. Terapist, deneyimsel oyun terapisini uygulayabilmek için özel hazırlanmış oyun odası ile birlikte çeşitli oyuncaklar kullanmaktadır. Bu sayede çocuğun iç dünyasını, ihtiyaçlarını, duygularını deneyimsel olarak ifade edebileceği güvenli bir alan yaratmaktadır. Dolayısıyla bu yaklaşımda terapist çocuğa güvenli bir ortam ve ilişki sunar. Ancak oyun sürecini başlatacak ve yönlendirecek olan çocuktur. Yani çocuk istediği oyuncağı özgürce seçer ve dilediği oyun sahnesini kurar.

Hangi yaş aralığına uygulanır?

2-11 yaş aralığındaki oyun kurabilen tüm çocuklar için uygundur. Terapi süresini etkileyen unsurlar çocuğun yaşadığı sorunun türü ve seans sıklığıdır. Ancak süreç her çocuk için farklı ilerlemektedir.

 

Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi‘nde kapsamlı oyuncaklar ile kurulmuş oyun odası ve oyun terapisi alanında uzmanlaşmış psikologlar eşliğinde Deneyimsel Oyun Terapisini deneyimleyebilirsiniz.

Deneyimsel Oyun Terapisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Nişantaşı Bi’Şey Seans Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin uzman ekibine ulaşabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Deneyimsel Oyun Terapisi İstanbul için;

0(212) 231 94 94
0(552) 156 94 94

iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

*Blog yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!