Bi'Şey Seans

Cinsel Terapist

Cinsel terapi, özel bir psikoterapi türüdür – bir mental sağlık uzmanıyla konuşarak metal sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan genel bir terimdir. Cinsel terapi aracılığıyla, ister bireysel terapide, ister çiftler veya aile terapisinde, cinsel işlev, cinsel duygular ve yakınlık ile ilgili endişelerinizi giderebilirsiniz. Her yaştan, cinsiyetten veya cinsel yönelimden birey için etkili olabilir. Bu yazıda cinsel terapi ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan ve cinsel terapi ile ilgil ihtiyacınız olan bilgilere erişebileceksiniz.

Cinsel terapi nedir?

Bireylerin ve çiftlerin cinsel tatminini etkileyen psikolojik, kişisel veya kişilerarası faktörleri ele almasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir tür konuşma terapisidir. Cinsel terapinin amacı, insanların tatmin edici bir ilişki ve zevkli bir cinsel yaşam için fiziksel ve duygusal zorlukları aşmalarına yardımcı olmaktır.

Cinsel terapist kimdir?

Cinsel Terapi

Cinsellikle ilgili sorunları olan insanlara yardım etmek için ek eğitim almış nitelikli danışman uzmanlardır.

Cinsel terapistler genellikle cinsel sağlık ve ilişki sağlığı ile ilgili konularda ileri düzeyde eğitim almış lisanslı psikologlar, doktorlar veya lisanslı terapistler tarafından cinsel terapi uygularlar.

Cinsel terapistler, danışanlarına ofiste veya başka bir yerde cinsel temasta bulunmazlar. Fiziksel teması içeren cinsel koçluk, ana akım cinsel terapinin bir parçası değildir.

Cinsel terapi, belirli sayıda seansla, genellikle kısa süreli olarak gerçekleşir. Bununla birlikte, tedavi planları ele alınan endişelere ve hedeflere bağlı olarak değişmektedir.

Halk dilinde cinsel psikolog, cinsel terapist, cinsel terapi yapan kişi, aile danışmanları, ya da cinsel+ terapi gibi isimler ile günümüzde aratılmaktadır.

İnsanlar neden cinsel terapiste gider?

Pek çok insan hayatlarının bir noktasında cinsellikle ilgili bir sorun yaşar. Bazı insanlar kendilerine yardım eder. Diğerleri için cinsel sorunlar çok fazla sıkıntı ve mutsuzluğa neden olur.

Bir cinsel terapist, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunları olan kişilere yardımcı olur:

  • arzu eksikliği,
  • orgazm olma zorluğu,
  • seks sırasında ağrı veya nüfuz edici seks yapamama,
  • ereksiyon olma veya ereksiyona devam etme zorluğu (erektil disfonksiyon),
  • erken boşalma veya diğer boşalma sorunları. 

Cinsel terapi seansında ne olur?

Bir cinsel terapist, sorunlarınızı tanımlamanızı dinleyecek ve nedenin psikolojik, fiziksel veya ikisinin bir kombinasyonu olup olmadığını değerlendirecektir. Aile danışmanlığı cinsel terapi seansı var mı sorusu ise, cinsel terapi uzmanları aile danışmanlığı altında da cinsel terapi hizmeti verebilir.

Her terapi seansı gizlidir. Kendi başınıza bir cinsel terapiste gidebilirsiniz, ancak sorununuz eşinizi de etkiliyorsa, çift olarak katılmak daha iyi olur.

 

Deneyimleriniz hakkında konuşmak ve bunları keşfetmek, neler olduğunu ve nedenlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Terapist ayrıca eşinizle kendi zamanınızda yapmanız için size egzersizler ve görevler verir.

Seanslar genellikle 30 ila 50 dakika sürer. Terapist, haftalık seanslar almanızı veya ayda bir gibi daha az sıklıkta görmenizi tavsiye eder.

Bi’Şey Seans bünyesinde online cinsel terapi veya istanbul cinsel terapi seans hizmeti veren psikologları incelemek ve randevu almak için tıklayınız.

Kaynak

https://www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/what-does-a-sex-therapist-do/

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/sex-therapy/about/pac-20384613

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!