Bi'Şey Seans

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi bir psikososyal müdahale yöntemidir. Hem bilişleri hem de davranışları çalışan bir müdahale yöntemidir.

BDT’nin Amacı nedir?

Bu müdahale yönteminde temel amaç zihin sağlığını geliştirmektir. Müdahale yöntemi bilişsel çarpıtmalara ya da işlevsiz davranışlara odaklanmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi, davranışçı müdahalelerden ayrı olarak insan zihninin önemini de göz önünde bulundurur. Davranışlara ya da zihinsel süreçlere vurgu yapan bu müdahale yöntemi günümüzde oldukça popülerdir.

Bilişsel Davranışçı Terapiye dayalı müdahale yönteminde, kişiye duygusal olarak kendini düzenleme becerileri, baş etme stratejileri ve etkili problem çözme becerisi kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bilişsel çarpıtmalara, duygulara, duyguların yoğunluğuna ya da olaylara karşı alternatif açıklamalar geliştirmeye bu müdahale yöntemi kapsamında sıklıkla vurgu yapılmaktadır. Amaç kişinin işe yarar stratejiler geliştirmesi ve bu stratejileri hayatının her alanında kullanabilmesini sağlamaktır. Diğer bir hedef ise terapi ortamında kazanılan becerilerin terapi sonrasında da sürdürmeyi sağlamaktır. Yani kişinin kendi “terapisti” haline gelmesini sağlamaktadır.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi bünyesinde yazılı ve sözlü birçok kaynak içerir. Yapılandırılmış bir müdahale yöntemidir. Terapist ve danışan arasındaki ilişki ve bu ilişkinin kalitesi de Bilişsel Davranışçı Terapinin önemli koşullarından biridir. Danışan ve terapist arasında saygı ve kabule dayalı, içten ve güvenilir bir ilişki şarttır.

Bilişsel Davranışçı Terapi teknikleri ile birlikte depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, kaygı bozukluğu gibi birçok farklı duruma karşı etkili bir müdahale yöntemidir. Bu sebeplerle, Bilişsel Davranışçı Terapi günümüzde uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Psikoterapinin sizlere uygun olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? https://biseyseans.com/psikoterapi/ yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Kullanılan teknikler

Bilişsel Davranışçı Terapi, düşünce kalıplarını tanımlamaktan daha fazlasıdır. Çünkü insanların bu düşüncelerin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çok çeşitli stratejiler kullanmaya odaklanmıştır. Bu tür teknikler, günlük tutma, rol yapma, gevşeme teknikleri ve zihinsel dikkat dağıtıcıları içermektedir.

Olumsuz düşünceleri belirleme

Düşüncelerin, duyguların ve durumların uyumsuz davranışlara nasıl katkıda bulunabileceğini öğrenmek önemlidir. İç gözlemle mücadele eden insanlar için zor olabilmektedir. Ancak kendini keşfetmeyi ya da tedavi sürecinin önemli bir parçası olan iç görüleri sağlayabilecek durumda olabilmektedir.

Yeni beceriler uygulamak

Gerçek dünyadaki durumlarda kullanılabilecek yeni becerileri uygulamaya başlamak önemlidir. Madde kullanım bozukluğu olan bir kişi, bir nüksü tetikleyebilecek sosyal durumlardan kaçınmanın ve bunlarla başa çıkmanın yeni yollarını denemeye ya da uygulamaya başlayabilmektedir.

Hedef belirleme

Hedef belirleme, mental bozukluklardan kurtulmada önemli bir adım olmaktadır. Sağlığınızı ve yaşamınızı iyileştirmek için değişiklikler yapmanıza yardımcı olur. Bilişsel Davranışçı Terapi sırasında bir terapist, hedefinizi nasıl belirleyeceğinizi, kısa ve uzun vadeli hedefleri nasıl ayırt edeceğinizi, SMART (spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, uygun, zamana dayalı) hedefler belirlemeyi ya da odaklanmayı öğreterek hedef belirleme becerilerine yardımcı olmaktadır.

Problem çözme

Problem çözme becerilerini öğrenmek, yaşam streslerinden kaynaklanan sorunları belirlemenize, çözmenize, psikolojik ve fiziksel hastalıkların olumsuz etkisini azaltmanıza yardımcı olmaktadır.

Bilişsel Davranışçı Terapide problem çözmenin beş adımı:

 1. Sorun belirleme
 2. Olası çözümlerin bir listesini oluşturma
 3. Her olası çözümün güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirme
 4. Uygulamak için bir çözüm seçme ya da
 5. Çözümün uygulanması

Kendi kendini izleme

Günlük çalışması olarak da bilinen kendi kendini izleme, zamanla davranışları, semptomlarıya da deneyimleri izlemeyi ve bunları terapistinizle paylaşmayı içeren Bilişsel Davranışçı Terapinin önemli bir parçasıdır. Çünkü, kendi kendini izleme terapistinize en iyi tedaviyi sağlamak için gereken bilgileri sağlamaya yardımcı olur.

Hangi mental bozukluklar için tercih edilir?

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi, bireylerin mevcut düşünce ve inançlara odaklanmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için kısa süreli bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılmaktadır:

 • Bağımlılık
 • Öfke sorunları
 • Anksiyete
 • Bipolar bozukluk
 • Depresyon
 • Yeme bozuklukları
 • Panik ataklar
 • Kişilik bozuklukları
 • Fobiler

Bilişsel Davranışçı Terapinin insanların aşağıdaki durumlarla başa çıkmasına yardımcı olduğu bulunmuştur:

 • Kronik ağrı
 • Ciddi hastalıklar
 • Boşanma, ayrılıklar
 • Keder, kayıp
 • Uykusuzluk
 • Kendine güvensiz
 • İlişki sorunları
 • Stres Yönetimi
Eğer Bi’Şey Seans bünyesinde Bilişsel Davranışçı Terapi ile çevrim içi ve fiziksel seans hizmeti veren psikologları incelemek ve randevuzu oluşturmak isterseniz iletişim için tıklayınız.

Kaynak

https://www.verywellmind.com/what-is-cognitive-behavior-therapy-2795747

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Alın!